Odkud pocházíme

Rodová legenda vypráví o "otci " Francouzi se šlechtickým titulem, který se zde usadil po období Napoleonských válek, založil zde rodinu a svým dospělým dětem zakoupil velký statek. Získání majetku je doloženo soudně, kdy Jakub Šroun, narozen pravděpodobně kolem roku 1645, doslal jakožto sirotek dům v Brodcích od Jana Kousala. Roku 1703 jej prodal Jiřímu Chocholovi a ten pak roku 1705 Janu Bartůškovi. Od Jana Bartůška koupil dům v roce 1720 František Šaroun, narozen kolem roku 1718 a syn Jakuba. Roku 1727dům prodal Cirylu Chocholovi. Syn Františka - Matěj, narozen 1690 - 95 - dům od Chocholy koupil v roce 1738. Od této doby byl dům již dědičně v rodině Šarounů.  Jedná se o dům čp. 9 v Brodcích. Tímto padá rodová legenda o šlechtici Francouzi. Ale pokud se zamyslíme nad touto legendou, zjistíme, že je na ní asi kousek pravdy. Vždyť ve Francii je Departement de Charonne a v Paříži náměstí stejného jména.

V hloubce času je skryto tajemství o původu nezvyklého příjmení Šaroun. (Něco více o příjmení v sekci "Výklad příjmení)

 

Ale jedno je jisté, rod má kořeny na Jihlavsku. Tato jistota je v příslušnících rodu, byť dnes rozběhnutých po různých místech Moravy i Čech, stále živá.

 

Kořeny rodu, které se prozatím podařilo zjistit, spadají do první poloviny 17. století do obce Brodce na Jihlavsku. Obec patřila k farnosti Kněžice a později pod správu okresu jihlavského a třebíčského. Z Brodců Šarounovi přesídlili do Hrutova, Kněžic, Vísky (dnes je součástí Kněžic), Chaloupek, Malé Brtnice, Brtniček, Brtnice a později ještě dál. Dnes příslušníci rodu žijí v již uvedených lokalitách, ale i v Opatově, Hvězdoňovicích, Krahulově, Přibyslavicích, Třebíči, Jihlavě, Náměšti nad Oslavou, Kralicích nad Oslavou, Rosicích u Brna, Brně, Modřicích, Dolních Kounicích, Mělčanech, ale také se usídlili v Ostravě, na Uherskohradišťsku, na Mladoboleslavsku, v Praze nebo ve Znojmě.